Ros hásánákor édes és kerek kalácsot eszünk, hogy a következő évünk is ilyen jó legyen. Ilyenkor mindenbe mézet teszünk és az áldásnál só helyett is mézbe mártjuk a kalácsot. Szokás halat, répát, mézesalmát, gránátalmát enni, a következő receptekben ezeket az alapanyagok felhasználásával készültek.
A cimesz megfelel minden újévi elvárásnak: édes, mézes és ünnepi.
8 szál sárgarépa lereszelve
16 szem érett datolya
1 kk őrölt fahéj
1 csipet só
3 ek méz
8 ek olívaolaj
2 szem szegfűszeg
1 késhegynyi curry por
1 ek reszelt gyömbér
gránátalmamag
A sárgarépát és a gyömbért lereszelem hozzáadom a félbevágott és kimagozott datolyát, meghintem sóval, majd nagy lángon megdinsztelem az olajon. Ha nem túl friss a sárgarépa, teszek hozzá egy deci vizet.
Beleszórom a fűszereket, és hozzá öntöm a mézet is. Ekkor teszem bele gránátalma magot is. Aki szereti tehet bele mazsolát is. Fűszerezem, megszórom a dióval, és pirítom még negyed órát.
Édes és friss, frissítő ropogást kölcsönöz a kiadósabb húsoknak és a keményítős köreteknek.
AZ ÖNTETHEZ:
½ csésze olaj
¼ csésze méz
¼ csésze almaecet
1 evőkanál dijoni mustár
1 evőkanál finomra vágott mogyoróhagyma
½ teáskanál tengeri só
Frissen őrölt fekete bors, ízlés szerint
A SALÁTHOZ:
4 csésze vegyes zöldség
1-2 cékla, vékonyan felszeletelve.
1 zöldalma, kimagozva és vékonyan felszeletelve.
1 piros alma, kimagozva és vékonyan felszeletelve
4-5 db friss füge, negyedelve
½ csésze mézzel pirított pekándió
½ csésze gránátalmamag
Egy tálban keverjük össze az öntet hozzávalóit, amíg emulgeálódnak. Tegyük félre.
Rendezzük el a céklákat egy nagy tálalótál szélén, és töltsük meg a közepét vegyes zöldfűszerekkel. A zöldek tetejére tegyük az almaszeleteket és a fügét. Szórjuk meg a pekándióval és a gránátalma magokkal. Locsoljuk meg az öntettel. Azonnal tálaljuk.
8-10 adag lesz belőle
1,25 kg bébirépa konzerv a levével együtt
30 dkg maraschino cseresznye jól lecsepegtetve
45 dkg nem édesített ananászkonzerv a levével együtt
3 rúd fahéj
0,5 teáskanál citromlé
0,25 bögre cukor (1 bögre = 250g vagy ml)
2-3 evőkanál kukoricakeményítő
0,75 bögre hideg víz (1 bögre = 250g vagy ml)
ELKÉSZÍTÉS:
A kukoricakeményítő kivételével az összes hozzávalót tegyük egy fazékba, s forraljuk fel őket. Közben egy kisebb tálban fokozatosan keverjük el a kukoricakeményítőt hideg vízzel. Addig kell kevernünk, míg nagyon lágy, csomómentes nem lesz. Öntsük hozzá a forrásban lévő répához míközben lassan kevergetjük a lábos tartalmát. Ezt követően főzzük még 3 percig vagy addig, amíg kicsit be nem sűrűsödik.
Ez az eredeti perzsa recept egyszerűbb verziója, és a egyik legfinomabb őszi és téli gyümölcs ízletes és ünnepélyes felhasználási módja, mely egyben paleo és gluténmentes is. Az eredeti receptet angol nyelven itt találjátok.
2 ek kókuszolaj
680 g csirkecombfilé (zsír nélkül, kis kockákra vágva)
1 nagy mogyoróhagyma, apróra szeletelve
2 gerezd fokhagyma, finomra aprítva
1 evőkanál reszelt gyömbér
1 tk kömény
1/2 tk kardamom
1/2 tk fahéj
1/2 tk só
1/2 tk fekete bors
65 g apróra vágott dió
240 ml gránátalmalé
120 ml kókusztej
1 ek méz
65 g gránátalmamag
2 ek friss petrezselyem aprítva
ELKÉSZÍTÉS:
Készítsük elő a csirkét. Aprítsuk fel a mogyoróhagymát, a fokhagymát és diót és reszeljük le a gyömbért, majd tegyük őket félre. Porciózzuk ki a fűszereket, majd azokat is tegyük félre. A recept lépései gyorsan követik egymást, így érdemes előre sorrendbe rendezni az alapanyagokat.
Tegyünk fel közepes lángra egy nagyméretű fazekat. Tegyük az edénybe a kókuszolajat és melegítsük, míg fel nem forr.
Rakjuk az olajba a felkockázott csirkét, szórjuk meg egy csipet tengeri sóval, süssük át gyakori keveréssel egészen addig, amíg a hús aranybarna színt nem kap. Hozzáadjuk a mogyoróhagymát a csirkéhez, majd kb. 5 percen át gyakori kevergetés mellett puhulásig sütjük.
A lábas közepén egy kis helyet csinálunk a fokhagymának és a gyömbérnek. Kb. 1 perc folyamatos keverés következik, amíg a fűszerek nem kezdenek el erősen illatozni. Adjuk hozzá a maradék fűszereket, alaposan keverjük hozzá őket a csirkéhez, majd süssük őket pirulásig.
Tegyük bele a diót és a gránátalmalevet. Az edény aljáról folyamatosan kaparjuk le a megbarnult részeket egészen addig, ameddig a gránátalma lé abba nem hagyja a buborékolást. Adjuk hozzá a kókusztejet és a mézet, majd újra keverjük össze az összes hozzávalót.
Hagyjuk a folyadékot felforrni, majd csökkentsük a láng méretét közepesről alacsonyra, fedjük le a lábast és hagyjuk főni azt 20 percig. Emeljük fel a fedelet, majd egy újabb 10 percig hagyjuk főni (vagy addig, ameddig a szósz be nem sűrűsödik, és a csirke el nem kezd szétesni). A 30 perc alatt időnként kevergessük, hogy oda ne kapjon az étel.
Tálaljuk a csirkét az általunk választott körettel. Szórjuk meg az ételt gránátalma maggal és apróra vágott petrezselyemmel.
A tésztához:
190 g liszt
50 g kristálycukor
1/4 teáskanál só
115 g vaj
60 ml jéghideg víz
A töltelékhez:
2 nagy alma, meghámozva és szeletekre vágva
50 g méz
1,5 evőkanál liszt
2 teáskanál friss citromlé
1 teáskanál őrölt fahéj
¼ teáskanál őrölt szerecsendió
2 marék dió (fele egyben, fele apróra vágva)
ELKÉSZÍTÉS:
A tésztához a lisztet, a kristálycukrot és a sót összekeverjük, majd a nagy lyukú reszelőn belereszeljük a hideg vajat. Gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk, majd hozzáöntjük a valóban jéghideg vizet és gombócot gyúrunk belőle. Koronggá lapítjuk, fóliába csomagoljuk, és minimum egy órára a hűtőbe tesszük (akár 48 órával hamarabb elkészíthetjük a tésztát).
Az almát megpucoljuk, kivágjuk a csutkáját, és vékony szeletekre vágjuk. Összekeverjük a citromlével és a mézzel, majd a fűszerekkel is és egy órát ezt is hagyjuk állni.
Előmelegítjük a sütőt 190 fokra.
A tésztát lisztezett deszkán kinyújtjuk, nagyjából kerekre és halmozzuk az almát a tészta közepére. A tésztaszélén maradjon szabadon egy 5-7 centis perem, amit hajtsunk fel a töltelékre. Ezután kenjük le felvert tojással, szórjuk meg apróra vágott dióval, tegyük sütőpapírral bélelt tepsire és 30 perc alatt süssük meg.
Az almás pitét tálalhatjuk sós karamellaszósszal, és egy gombóc vaníliafagyival.
2 sütőforma (22 cm átmérőjű)
2 nagy tojás
225 g (1 csésze és 2 evőkanál) cukor
másfél pohár (360 ml) langyos víz
1/2 pohár (160 g) eperlekvár
2/3 pohár (225 gramm) méz
3/4 pohár (180 ml) repceolaj
1/4 pohár (450 g) fehér liszt
2 lapos kanál (15 g) szódabikarbóna
2 lapos kanál (15 g) sütőpor
másfél kiskanál fahéj
csipetnyi szegfűszeg
2-3 alma (Granny Smith) kockákra vágva (lehet vékony szeleteket is tenni a sütemény tetejére)
ELKÉSZÍTÉS:
A sütőt 160 fokosra melegítjük. Kikenjük olajjal a tepsit.
Egy tálban összekeverjük a tojásokat a cukorral, egy másik tálban pedig a vizet, a lekvárt, a mézet és az olajat. Ezt hozzáadjuk a tojásos tálhoz, és egységes péppé keverjük.
Hozzáadjuk a többi összetevőt, és addig keverjük, amíg egyenletes keveréket nem kapunk (a túlzott keverés károsíthatja a torta könnyed, levegős állagát).
A keveréket az öntőformákba öntjük, és kb. 45 percig sütjük, amíg a mézes sütemény közepébe szúrt fogpiszkáló morzsákkal jön ki.
580 g liszt
7 g instant, vagy 5 g friss élesztő
2 teáskanál só
180 ml langyos víz
90 ml növényi olaj
130 g méz
3 tojás
1 tojássárgája
A keverőgépben keverjük össze a lisztet, az instant élesztőt és a sót. (Friss élesztőnél előbb futtassuk fel a víz felében, egy teáskanál cukorral elkeverve és 15 percig meleg helyen hagyjuk állni.)
Egy külön tálban keverjük össze a langyos vizet, az olajat, a mézet, a 2 tojást és 1 tojássárgáját. Adjuk hozzá ezt a száraz hozzávalókhoz, és közepesen alacsony fordulatszámon gyúrjuk addig, amíg a tál aljára tapadó, ragacsos tésztát kapunk (kb. 5-7 perc). A tészta túl nedvesnek tűnhet, de ilyennek kell lennie.
Tegyük a tésztát egy enyhén lisztezett munkafelületre és lisztes kézzel gyúrjuk puha, sima golyóvá. Egy nagy tálat enyhén kenjünk ki olajjal vagy tapadásmentes főzőspray-vel. Helyezzük a tésztát a tálba, fordítsuk meg egyszer, hogy a teteje is enyhén olajos legyen, majd fedjük le a tálat fóliával. Hagyjuk a tésztát meleg, huzatmentes helyen kelni 1-2 óráig, amíg duplájára nő.
Fordítsuk a tésztát enyhén lisztezett munkafelületre, és szórjuk be liszttel. A tészta ki fog ereszkedni. Osszuk tésztát négy egyforma részre, és egyesével sodorjuk mindegyik darabot kb. 50 cm hosszú kígyóvá.
A videóban látható módon, fonjunk kerek kalácsot belőlük.
Óvatosan helyezzük át a fonott kalácsot egy sütőpapírral bélelt tepsibe. Fedjük le a cipót lazán fóliával, és meleg, huzatmentes helyen hagyjuk kelni, amíg körülbelül másfélszeresére nő, 1 óra alatt. A kelesztési idő vége felé melegítsük elő a sütőt 180ºC-ra, és állítsuk a sütőrácsot a középső pozícióba.
Egy kis tálban verjük fel a maradék tojást, és a felvert tojással kenjük be bőségesen a megkelt tésztát. (Lehet egy kevés szezámmagot szórni a tetejére). Süssük 25-35 percig, amíg a kéreg gazdag barna színt kap.
Vegyük ki a kalácsot a sütőből, és tegyük rácsra hűlni. Frissen a legfinomabb, de a maradék néhány napig eltartható.